GSB vinder suverænt Flora-cup i Tyskland!

  • 11. maj 2018

For første gang nogensinde, deltog Greve Strands badmintonklub i Flora Cup i Hamborg fra d. 4. til 6. maj. Over 700 spillere stillede op og 82 klubber fra Tyskland, Danmark, Frankrig var repræsenteret i turneringen. 30 spillere fra Greves ungdomsafdeling deltog, og derudover medbragte Greve 2 makker-spillere fra andre klubber, som i denne anledning repræsenterede Greve sammen med deres kammerater.

Greves spillere, som er mellem 9 og 17 år, var suverænt de mest vindende, og da turneringen var slut, blev klubben kåret med hele 6 vandrepokaler til klubben!

I alt vandt grevespillerne 225 kampe, mens den klub der kom tættest på, ATV Halten, vandt 144. Når en turnering spilles som cup, er der puljer i alle rækker, så alle spillere er sikre på at få spillet mange kampe.

Greve stillede op i alle aldersgrupper, U11, U13, U15, U17 og U20 og i de enkelte rækker hovedsaglig i M-rækken, som er den højeste række i Tyskland og så i A-rækken som er den næsthøjeste eller højeste række (i U11 og U20 er A den højeste række). Både i M og A, på tværs af aldre, vandt Greve den samlede konkurrence og ligeledes på tværs af niveauerne i U13, U15 og U20.

Både spillerne og de medfølgende forældre og søskende havde en fantastisk weekend, hvor fælleskabet på tværs af aldre og niveauer var helt i top, men badminton er en konkurrencesport og rigtig sjovt blev det, da Greve individuelt set kunne stille sig øverst på sejrsskamlen i 9 rækker, og i 8 rækker på podiets andenplads og i 6 rækker på 3. position.

Deltagere i turneringen, og deres rækker, og flotte resultater:

Piger:

U11A

Ana-Isabell Belisario:               nr. 5 i DS, nr. 5 i DD, nr. 5 i MD.

Julie Bang:                                  nr. 5 i DS, nr. 5 i DD.

U13A

Andrea Meyer:                           nr. 3 i DS, nr. 1 i DD.

Camilla Hilmar:                         nr. 14 I DS, nr. 2 i DD.

Filippa Damborg:                      nr. 4 i DS, nr. 1 i DD.

Maria Hilmar:                            nr. 2 i DD, nr. 5 i MD.

U13M

Emilie Soelberg:                        nr. 5, i DS, nr. 1 i DD, nr. 4 i 15M MD.

Julie da Costa:                           nr. 4 i DS, nr. 1 DD, nr. 9 i MD 15M. 

Maria Tommerup (Solrød):    nr.1 DS, nr. 2 DD, nr. 10 MX 15M.

U15M

Amanda Rostholm:                   nr. 3 i DS, nr. 2 i DD og nr. 2 i MD.

Emilie Bang:                               nr. 16 i DS, nr. 4 i DD, nr. 10 MD. 

Josephine Poech (Lyngby):     nr. 16 i DS, nr. 4 i DD, nr. 10 i MD.

U17M

Mette Blume:                              nr. 3 i DD, nr. 5 i MD.

U20A

Rikke Blume:                              nr.1 i DD, nr. 1 i MD,

Xenia Petersen:                          nr.3 i DS, nr. 1 i DD, nr. 2 i MD.

 

Drenge:

U15B

Rasmus Evert:                            nr. 9 i HS, nr. 5 i HD 15A.

U15A

Magnus Pejø:                              nr. 9 i HS, nr. 5 i HD.

Mathias Tidemann:                   nr. 3 i HS, nr. 8 i HD 15M.

U15M

Adam Meyer:                              nr. 18. i HS, nr. 8 i HD, nr. 10 i MD.

Frederik Soelberg:                     nr. 4 i HS, nr. 1 i HD, nr. 4 i MD

Jeppe Søby Hansen:                  nr. 1 i HS, nr. 1 i HD, nr. 2 i MD.

Jonathan Belisario:                    nr. 15 i HS, nr. 2 i HD, nr. 10 i MD

Mads Strøm:                                nr. 9 i HS, nr. 8 i HD, nr. 9 i MD.

Philip Klinke:                               nr. 15 i HS, nr. 2 i HD.

William Sigdal:                            nr. 9 i HS, nr. 8 i HD.

U17M

Jonas Berg:                                   nr. 4 i HS, nr. 3 i HD.

Mathias Nielsen:                          nr. 9 i HS, nr. 3 i HD.

Nikolai S. Rasmussen:                nr. 5 i HS,  nr. 5 i MD, nr. 2 i HD 20A

U20A

Daniel Belisario:                          nr.2 i HS, nr 1 i HD,  nr. 2 i MD.

Frederik Holm:                            nr. 1 i HD, nr. 1 i MD.

Oliver Barsholm:                         nr.1 i HS, 2 i HD.

 

 

//Tak for indlæg til Heidi Rostholm…

Ingen Svar til "GSB vinder suverænt Flora-cup i Tyskland!"


    Har du noget på hjertet?

    Nogen html er OK